Žurnalistická studia

informace pro uchazeče o studium na Filozofické fakultě UP v Olomouci

Univerzita Palackého v Olomouci

Druhá nejstarší vysoká škola v Česku v jediném skutečně univerzitním městě

Proč studovat žurnalistická studia?

Končíte bakalářské studium některého z (ideálně, ale ne nutně) humanitních či sociálněvědních oborů a přemýšlíte, co studovat dál? Zajímá vás žurnalistika? Co žurnalistická studia u nás na Univerzitě Palackého v Olomouci?

Proč studovat žurnalistická studia?

Málokterý obor dnes nabízí tak lukrativní a přitom široké uplatnění jako oblast žurnalistiky a nejrůznějších mediálních institucí. Pokud již máte vystudovanou bakalářskou žurnalistiku (a nebo další příbuzné obory) a pokud hodláte na vaší cestě za vyšší profesionalitou načerpat další užitečné znalosti a prohloubit praktické dovednosti, je toto studium určené právě vám. Jsme tu ale i pro uchazeče, kteří kouzlo vzrušující práce v médiích „na vlastní kůži“ zatím ještě nezažili, ale chtějí se ve světě současné žurnalistiky náležitě zorientovat.

Chcete se o médiích dozvědět spoustu užitečného od skutečných odborníků a být připraveni utkat se s největšími výzvami novinářské práce? Pak je pro vás toto studium tou nejlepší volbou! Víme, co se v moderní žurnalistice děje. Nejnovější poznatky zprostředkováváme studentům v přednáškách i v praktických workshopech.

Co vás během studia čeká a na co se můžete těšit?

 • Dozvíte se, jak se dnes mění nároky na novináře, jak digitalizace proměnila redakční systémy a jaké trendy jsou v současné žurnalistice na vzestupu.
 • Budete se zabývat investigativní žurnalistikou, porovnávat její domácí podobu s tou zahraniční a s odborníky řešit, jak ji správně dělat.
 • Poznáte specifika zahraničního zpravodajství .
 • Zvláštní pozornost věnujeme žurnalistice v extrémních situacích.
 • Pevné základy datové žurnalistiky vám poskytnou samotní zakladatelé tohoto dnes mladého, leč progresivního směru v žurnalistice v ČR.
 • Dozvíte se, v čem se konkrétně ne/liší práce regionálních novinářů od těch celostátních, jaké jsou v této oblasti nejnovější trendy.
 • Budete se zabývat nejrůznějšími podobami online žurnalistiky, včetně různorodých přístupů k publicistice a na své si přijdou i příznivci fotožurnalistiky.
 • Naučíte se správně pracovat s výzkumy veřejného mínění.
 • Budete se zabývat využitím sociálních sítí v žurnalistice.
 • Absolvujete praxi v médiích a můžete využít zajímavé stáže připravované ve spolupráci s prestižními médii (Český rozhlas, Česká televize ad.)
 • Čekají vás přednášky předních žurnalistických osobností ze zahraničí.
 • Dostane se vám potřebných teoretických znalostí z oblasti médií a komunikace.

Proč studovat magistra?

Má vlastně magistr smysl? Není lepší jít už raději do praxe?

Úvahy o tom, jestli po bakalářském stupni nastoupit do praxe, nebo dokončit kompletní vysokoškolské vzdělání, jsou na vás – názory se různí a pro každého je odpověď jiná. Každopádně absolventi bakalářského stupně mají kariéru před sebou a četné pracovní nabídky z oblasti žurnalistiky za dva roky nikam neutečou. Prohloubit své know-how, získat nové kontakty se špičkami oboru, chopit se nových příležitostí a nakonec mít komparativní výhodu na trhu práce – to určitě za zvážení stojí. Zaměstnavatelé totiž na takovou položku v životopise velmi dobře slyší.

Co u nás můžeš studovat?

 •  Na magisterském stupni se u nás můžete realizovat ve studiu v oboru Mediální studia, a to jak formou samostatného studijního programu se specializací, tak i v kombinaci s jiným oborem z pestré nabídky celé univerzity.
 • Kromě studijního programu se zaměřením na žurnalistická studia nabízíme i magisterské studijní programy se specializací na komunikační studia, kulturální studia a vlastní mediální studia.
 • A pokud by to vám nestačilo, nabízíme i doktorský studijní program – Mediální a kulturální studia.

Proč studovat u nás v Olomouci?

 • Žurnalistická studia v této podobě navazujícího magisterského studijního programu lze v rámci ČR studovat jen u nás.
 • Poskytujeme bohatou nabídku originálních kurzů, na něž na jiných oborech a katedrách jen tak nenarazíte.
 • U nás se ztrácí hranice mezi studiem a zájmovými činnostmi. I lidé z mediální branže ostatně zpravidla mají svou práci jako svou vášeň a nebo alespoň koníčka.
 • Studentská léta strávíte na filozofické fakultě druhé nejstarší univerzity v zemi s výjimečnou pověstí a tradicí, ale i dynamickou současností.
 • Můžete se zapojit do studentského života, najdete tu i spoustu zajímavých studentských spolků.
 • Pokud by nestačila všechna předchozí pozitiva, měli byste vzít v úvahu fakt, že studiu v Olomouci se zkrátka nic nevyrovná. Olomouc je nádherné studentské město zasazené do ojedinělých památek a obehnané rozlehlými parky. Tady je důkaz místo slibů.
 • S praxí u nás můžete začít i během studia: Našim studentům zajišťujeme kontakt s praxí již během jejich studia. Studenti mají na výběr celou škálu médií a činností, jak redakční praxi využít ke svému rozvoji. Záleží na vlastním zájmu a preferencích.

Co pro to musíte udělat?

 • Nejdřív pošlete přihlášku – nezapomeňte, uzávěrka je do 15. března!
 • Po zaslání přihlášky se zúčastníte ústního pohovoru, kde si s vybranými členy katedry pohovoříte o svém dosavadním studiu a nad záměrem svého projektu i tom, co byste u nás chtěli dělat nejvíc.
 • V projektu nám ukážete, co vás na kultuře baví a čemu se chcete věnovat – nebojte se otevírat témata, která ještě nikdo nezpracoval. V současné (pop)kultuře se každou chvíli objeví nějaká zajímavá novinka, kterou dosud nikdo nepopsal a neanalyzoval.
 • Více informací o tom, jak má projekt vypadat, co má obsahovat naleznete zde.

Kde se uplatníš?

I když se vám od nás bude jen těžko odcházet, po úspěšném absolvování se objeví spousta možností, kam se v životě vydat. Můžete být (šéf)redaktor, editor, reportér, vedoucí programu, zahraniční zpravodaj, publicista nebo působit v oblasti PR… možností je nespočet.

Zajímavosti a kontakty

Studentský život a další aktivity spojené s katedrou

Vedle možností zapojit se do studentského života v mnoha univerzitních spolcích se můžete zapojit i do bohatých aktivit konkrétně naší katedry. Účastnit se můžete například organizace konferencí, která nabízí zajímavou možnost vyzkoušet si organizační schopnosti i práci v týmu.

Vedle klasických přednášek, seminářů se zájemci o oboru dozvídají prostřednictvím platformy Mediator 1, kde dáváme prostor studentským textům a zároveň doufáme v rozšíření povědomosti a znalostí z našeho oboru.

Vedle spíše odborné zábavy pořádáme každoročně také párty a plesy, na nichž je možno utužovat přátelské i další vztahy a zažít spoustu vskutku studentského povyražení.

Zajímalo by vás ještě něco?

Zajímá vás ještě něco a rádi byste se zeptali na podrobnosti? Můžeme vám doporučit následující kontakty: zurnalistika@upol.cz nebo telefon 585 633 452. Najdete nás i na facebooku.

Ve studijních otázkách týkajících se přijímaček, termínů a jiných formálních záležitostí se obraťte na studijní oddělení. Pokud vás zaujal spíše studentský život nebo se chcete prostě jen poptat, jak to u nás chodí, zkuste se ozvat třeba některému z našich současných studentů-doktorandů.

Kdo přednáší a vede semináře?

Martin Foret

Martin Foret vám představí co to vlastně ta kulturální studia jsou a vysvětlí vám, kde se vzal jejich specifický zájem o popkulturu a proč je důležitý. Přednáší také vizuální studia a badatelsky se věnuje především studiím komiksu a historii toho domácího zvláště.

Tomáš Trampota

 

Tomáš Trampota se pohledem sociologa médií zabývá především produkcí zpravodajství a dynamikou českého mediálního systému; krom toho se věnuje analýze mediálních obsahů, je spoluautorem úspěšné publikace o metodách výzkumu médií.

Petr Orság

Petr Orság je nejen naším vedoucím katedry, ale také předním odborníkem na dějiny médií, především těch exilových. Jako bývalý novinář navíc zprostředkovává praktický background k analýzám a teoriím, se kterými náš obor pracuje.

Petra Foretová

Petra Foretová vám představí zajímavé aspekty nejrůznějších forem komunikace, případně vám ráda pomůže s aplikací různých textuálních analýz. Zájemce pak zapojí do výzkumu neverbální komunikace, třeba televizních moderátorů.

Karel Páral

Karel Páral je novinář a politolog, který se odborně zaměřuje na politickou a regionální žurnalistiku. Studentům předává zkušenosti z praxe, které v médiích načerpal při vedení redakce a při práci redaktora zpravodajství.

… a řada dalších odborníků.